Kedili Mutfaklar

Cumartesi, Nisan 04, 2009

Haftanın laklağı

Aklıma gelip gelip giden, dilimin ucunda bir sürü şey oluyor; benim elim ayağımın, Şemsi'min kızı Nurhan mesela. Meslek Lisesi, 3. sınıf Grafiker Bölümü'nden. Staj arıyoruz ona bu yaz için. Salacak'ta oturuyor. Çok uzaklardan talepleri var ama hani biraz yakın gelsek diyorum, Üsküdar, Kadıköy, Beşiktaş... Var mı yaklaşan?

Bilin bakalım ben kimim? http://kedilimutfaklar.blogspot.com/search?q=bekir
yazıdan Rocky Etem'i hatırladınız mı? Beni artık Sapanca'da İlmiye köyünün Paşa'sı olarak çağırabilirsiniz. Müthiş bir yer burası. Havası, suyu, yemyeşil koşu alanları. Annoya'mın yeğeni Aycan Babam ve gelini Nurcihan Annem'in himayelerinde çok güzel bir yaşama kavuştum. Görüyorsunuz işte Aycan benimle oynarken Lucy, ağzında benim kemiğimle arkamızda dolaşıyor. Darısı Dixie Bekir'in başına.

http://www.ibeking.blogspot.com/ poşet savaşını yeniden açmış. Poşet yerine kullanılan file ve torbalarımız için de http://www.pazarfilesi.blogspot.com/ 'un kapılarını açmış. İyi oluyor, durup durup hatırlatıyor içimizden biri. Eminim bir iki kişi de olsa, her seferinde aramıza yeni yeni antipoşetçiler katılıyordur.

Benim daha çoook var ayıptır söylemesi. Araba bagajında hazırolda bekliyorlar. Haydi poşet yerine ne kullanıyorsanız fotoğraflayıp ibekingg@gmail.com 'a gönderin. Çoğalalım.

Mutfağımda başımın tacı ettiğim aletlerin önünde tabiii ki bıztlarım geliyor. Akşamın salata sosuydu; havuç, sivri biber, domates, taze soğan, limon suyu, az pekmez, çekme karabiber ve sızmanın bızzzzztlanmış haliydi. Salatalarıma bir miktar tatlı katkım olduğunda çok daha lezzetli oluyorlar haberiniz olsun. Bir kaşık bal, bir kaşık pekmez, aromasına bayıldığım bir reçelin suyundan filan...


İnsanlar zor durumda. İşinden gücünden olan, biten işlerinin ardından yeni anlaşmalar yapamayan nice yetenekler var. Biri de Gelinim Nurci'nin yakın arkadaşı Selvi. Selvi'nin özelliği işletmeler kurmak, restoran zincirleri vesaireler, ki ben çok anlamam bu işlerden; bir süredir işsiz. Şimdilik köyden şehre getirip sattığı ürünlerle ayakta kalma çabasında. Alıp kullandıklarım arasında olağanüstü bir pekmez, acayip lezzetli kabak çekirdeği, beyaz kiraz reçeli, çekirdekli kara üzüm kurusu, kayısı kurusu filan bir sürü şey var. Bugünlerde favori tatlımız da pekmezli süzme yoğurt.

Daha daha köy ekmeğinden taze otlara kadar özel ve güzel lezzetler...

Çanakkale ve Konya Ereğli köylerinde yaşayan kadınların,
kendi bahçelerinde yetişen malzemelerle yaptıkları az miktarda doğalgıda ürünleri geldi.
Bu ürünlerden almak isterseniz bilginize..

ÜRÜN LİSTE...

ÜZÜM PEKMEZİ ( BAHÇEDE YETİŞTİRDİKLERİ KENDİ ÜZÜMLERİNDEN )
KURU KAYSI (GÜNEŞTE KURUTULMUŞ-BAHÇEDEN)
KABAK ÇEKİRDEĞİ ( DENEMELİSİNİZ ÇANAKKALE )
KÖY EKMEĞİ ( EV YAPIMI TOPRAK OCAKTA PİŞİRİLMİŞ ÇANAKKALE )
SALÇA ( ACI & TATLI )
REÇEL ( SADECE EREĞLİDE YETİŞEN BEYAZ KİRAZ REÇELİ )
REÇEL ( KÖY ÇİLEĞİ )
ADA ÇAYI ( DAĞDAN TOPLANMA YAPRAK )
NOHUT
FASULYE
ERİŞTE ( ÖZELLİKLE TAVUK SUYU ÇORBAYA KONUR )
BULGUR ( KÖFTELİK )
ÜZÜM PESTİLİ
TEREYAĞI ( ÇANAKKALE )

Ürünler mevsime göre değişken geliyor.

Selvi'nin paketinden çıkan beyaz kiraz reçeli aklınızı çeldiyse sonmezselvi@hotmail.com

Güneşleniyorum işte sere serpe, ne rontgenliyorsunuz yani?

2 Comments:

  • Oya' cım bu Selvi Hn. da Sönmez imiş :)

    Bu dört oldu. Birbiri ile alakasız 4 Sönmez doğala meraklı. Yakında İskoç Klanı gibi klan kuracağız Sönmezler klanı. Doğala bak, doğal yaşa. Hayırlısı bakalım :)

    By Blogger Çiğdem, at 4 Nisan 2009 17:52  

  • Benim de bir zamanlar Sönmez olma ihtimalim olmuştu Çiğdem'ciğim. Beşleceydik ramak kalmış. Durmazdım ya durduğum yerde, herneyse ;-)

    By Blogger Oya Kayacan, at 5 Nisan 2009 10:14  

Yorum Gönder

<< Home